Ballina LAJME EKONOMI

EKONOMI

Lajme nga Ekonomia Shqip Ekonomi shqip lajme vendore shqip

‘Banka TEB është e tmerrshme’

Ankesat për vjelje parash nga bankat në Kosovë nuk kanë të ndalur. Një rast i tillë ka ndodhur edhe sot, ku një qytetarë është...

Shefi i ATK-së jep lajmin e rëndësishëm: Kjo është koha kur do të ndërroi...

Projekti i Administratës Tatimore të Kosovvës me kuponë fiskal ka ngjallur interesim të madh tek qytetarët e Republikës. Mirëpo, kjo është ‘zbehur’ paksa me...

Rritet çmimi i naftës në Maqedoni

Viti 2018 filloi me shtrenjtimin e dizelit që tashmë kushton 3,5 denarë më shumë, respektivisht 58,8 denarë për litër. Kjo gjithsesi se do të ndikojë...

Kjo është shuma e parave që shpenzuan kosovarët për Vitin e Ri

Shpenzimet e pa kontrolluara të qytetarëve të Kosovës për fundvit janë për shumë kë të pa kapshme. Madje këto shpenzime kapin shifra milionëshe. Shpenzimet...

Dita e parë e 2018 sjell shtrenjtimin e paketave të cigares, ja sa është...

Nga sot, qytetarët do të paguajnë me 7 lekë më shtrenjtë 1 paketë duhan. Ky është vetëm një nga ndryshimet që sjell paketa fiskale...

Nëse dikur s’do ta bënte këtë gabim, ky njeri sot do të ishte milioner...

Në kohën kur Bitcoin ka arritur në vlerë marramendëse prej 11,900 dollarësh, një njeri para disa vitesh ka bërë gabimin trashanik, i cili sot...

Doni punë në Gjermani? Ky është kushti i vetëm që duhet të plotësoni

Në Gjermani numri i vizave të punës për shqiptarë, boshnjakë dhe të tjerë nga Ballkani është rritur me 70% në tetë muajt e parë...

Ja sa e pasur është ministrja Albena Rashitaj (Shifra)

Pasi nuk arriti që të bëhej pjesë e Kuvendit të Kosovës, Albena Reshitaj pati fatin të bëhej ministre e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Në shtator...

Pacolli me 457 mijë euro borxh ndaj ‘personit fizik’

Pacollët njihen në Kosovë si familje e pasur, ku prin zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli. Mirëpo është një anëtar i kësaj familjeje që s’e ka shkelur...

Rritet çmimi i bukës, rrymës dhe duhanit

Janë rritur çmimet e bukëve dhe rrymës në Kosovë krahasuar me një vit më parë, tregojnë statistikat e publikuara nga Agjencia e Statistikave të...